Olsztyńska interwencja

W dzień jak co dzień otrzymaliśmy telefon z Olsztyna. Zadzwonił do nas najemca jednego z mieszkań w Olsztynie z nie lada kłopotem. Lokator pozostawił po sobie zdemolowane mieszkanie, niezapłacone rachunki, a na korytarzu terraria z mieszkańcami…
Policja rozłożyła ręce, nikt nie chciał pomóc. Zdecydowaliśmy więc, że nie możemy tego tak zostawić i ruszyliśmy w trasę.
Na progu uderzył w nas smród brudnych terrariów i widok zagłodzonych zwierząt w niewielkich terrariach. Trzy węże boa, jeden pyton i para agam. Wszystkie zwierzaki w złej kondycji.
Najgorzej jednak wygląda sprawa samicy agamy, która dużo mniejsza od samca została zamknięta z samcem w jednym małym terrarium. Na skórze znaleźliśmy liczne pogryzienia i rany, ale najgorzej prezentuje się kończyna piersiowa. Niestety, aż do nadgarstka jest objęta martwicą. Z rany podcieka cuchnąca ropa. Badanie RTG potwierdziło połamane palce i złamaną kość udową. Zwierzę po stabilizacji stanu zdrowia czeka amputacja.
Obie agamy wygłodzone, rzuciły się na jedzenie. Spowodowane może być to, chociażby tym, że jak się okazało, podczas sprzątania terrariów były karmione… suchymi bułkami.
Pyton jak się okazało już po odebraniu w badaniu klinicznym, był zaczopowany olbrzymim kamieniem utworzonym ze złogów kwasu moczowego, który udało się wymasować i usunąć w ciepłej wodzie – nie wiadomo jak długo zmagał się z tym problemem i bólem z tym związanym.
Zwierzaki zabezpieczyliśmy w asyście policji i są już z nami – bezpieczne w Fundacja Help4Herps
Jakim trzeba być potworem by skazywać zwierzaki na tak okrutną i bolesną śmierć, bo śmierć głodowa jest jedna z najpaskudniejszych. Zwłaszcza jeśli chodzi o zwierzęta, które przecież nie wymagają jakiegoś specjalnego karmienia codziennie, a niektóre nawet rzadziej. Jak można pozwolić by zwierzę taplało się we własnych odchodach, zagryzane przez drugie?
Wiecie co jednak mnie jeszcze przeraża? Bierność służb. Te zwierzaki tak tam stały i nikt nie miał pomysłu co można by było dla nich zrobić… Tak sobie tam stały i tak sobie tam umierały… no ale przecież kogo obchodzi los węża lub agamy…
Odpaliliśmy zbiórkę na rzecz zwierząt z tej interwencji. Jeśli chcesz pomóc tym zwierzakom to śmiało – będą wdzięczne.